STORYBOARD 1

Wednesday 16 May 2012

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan pelajaran harian

Kelas                                      :Prasekolah Mutiara Cemerlang
Tunjang                                 :Komunikasi Bahasa Malaysia
Tarikh                                     :22 Mac 2012
Hari                                         :Khamis
Masa                                      :08.45 pg – 09.45 pg
Bilangan Kanak-Kanak      :25 orang
Tema                                      :Haiwan
Subtema                                :Serangga
Standard Pembelajaran     :BM 3.4.2       Memadamkan gambar dengan perkataan.
Pengetahuan Sedia Ada   :
1)         Kanak-kanak pernah melihat serangga.
2)         Kanak-kanak tahu serangga yang dilihat berdasarkan pengalaman dan pembelajaran sebelum.
Objektif                                  :Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran kanak-
kanak dapat:-
1)         Membuat teka silang kata berdasrkan gambar.
2)         Mengeja dan menampal huruf ejaan suku kata  yang sesuai.
Kemahiran Berfikir              :Menjana Idea
                                                Membuat Inferens
Penerapan Nilai                   :Kerjasama
                                                Bertolak ansur
                                                Sabar
Alat  Bantu Mengajar          :Carta teka silang kata
                                                 Carta gambar
Kesepaduan                         :Perkembangan Bahasa  Inggeris
                                                 Kognitif
                                                 Keterampilan  Perkembangan Sosio-emosi
                                                 Kreativiti


Langkah/Masa
Isi Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran
Catatan





Set Induksi
08.45 – 08.50
(5 minit)

1) Mempamerkan gambar dan meneka nama serangga.


1)    Guru mempamerkan carta gambar kepada kanak-kanak.
2)    Kanak-kanak melihat apa yang dipamerkan.
3)    Guru meminta kanak-kanak meneka gambar yang telah dipamerkan.

KB:MenjanaIdea

Nilai:Keprihatinan

Kesepaduan:
Kognitif
Sosio-emosi

BBM:
Carta gambar serangga


Langkah 1
08.50-09.00
( 15 minit )

Mengeja dan membaca suku kata perkataan.
Contoh:-

  
l e
?

1)     Guru meminta kanak-kanak mengeja suku kata perkataan nama setiap serangga yang ditunjukkan.
2)     Kanak-kanak mengeja nama serangga yang ditunjukkan.
3)     Guru memadamkan suku kata perkataan yang dieja dan menyuruh kanak-kanak melengkapkan suku kata berdasarkan gambar.

BBM:
Kad suku kata

KB:Menjana Idea
Langkah/Masa
Isi Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran
Catatan


4)     Kanak-kanak melakukan aktiviti melengkapkan suku kata.





Langkah 2
8.40 – 9.15
35 minit
(Aktiviti Kumpulan)







Melengkapkan teka silang kata berdasarkan gambar.
Contoh:-
l


b
l

p

s

h








1)    Guru memberi penerangan kepada kanak-kanak tentang cara-cara melengkapkan teka silang kata.
2)    Kanak-kanak mendengar penerangan guru.
3)    Guru meminta kanak-kanak berada dalam kumpulan masing-masing untuk menjalankan aktiviti yang diberikan.
4)    Kanak-kanak berada dalam kumpulan masing-masing dan melakukan ktiviti tersebut.




KB;Menjana Idea

Niali:Kerjasama

Kesepaduan :
Kognitif

BBM:
Carta silang kata

Kad huruf
(untuk melengkapkan ejaan perkataan serangga pada carta)



Langkah/Masa
Isi Pengajaran
Aktiviti P&P
Catatan

Penamat
09.15-09.20
(5 minit)

Contoh soalan:
Di antara seangga yang terdapat dalam carta ini, manakah yang menjadi perosak kepada makanan?

Guru membuat rumusan dengan bertanyakan soalan kepada kanak-kanak.



Refleksi Murid          : _____________________________________________
                                     _____________________________________________

Refleksi Guru           :______________________________________________



1 comment:

  1. Play Live Casino UK | Free £10 No Deposit Bonus for UK and
    Play Live Casino UK Online Slots - Exclusive No Deposit Bonuses and Free Spins. UK online casino fans in the UK are luckyclub delighted with the welcome bonus.

    ReplyDelete