PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PRASEKOLAH
Program Pensiswazahan Guru Sekolah Rendah Semester 2 Kohot 3/2012
Wednesday, 28 November 2012
Monday, 26 November 2012
Thursday, 17 May 2012
Wednesday, 16 May 2012
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan pelajaran harian
Kelas :Prasekolah Mutiara Cemerlang
Tunjang :Komunikasi Bahasa Malaysia
Tarikh :22 Mac 2012
Hari :Khamis
Masa :08.45 pg – 09.45 pg
Bilangan Kanak-Kanak :25 orang
Tema :Haiwan
Subtema :Serangga
Standard Pembelajaran :BM 3.4.2 Memadamkan gambar dengan perkataan.
Pengetahuan Sedia Ada :
1) Kanak-kanak pernah melihat serangga.
2) Kanak-kanak tahu serangga yang dilihat berdasarkan pengalaman dan pembelajaran sebelum.
Objektif :Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran kanak-
kanak dapat:-
1) Membuat teka silang kata berdasrkan gambar.
2) Mengeja dan menampal huruf ejaan suku kata yang sesuai.
Kemahiran Berfikir :Menjana Idea
Membuat Inferens
Penerapan Nilai :Kerjasama
Bertolak ansur
Sabar
Alat Bantu Mengajar :Carta teka silang kata
Carta gambar
Kesepaduan :Perkembangan Bahasa Inggeris
Kognitif
Keterampilan Perkembangan Sosio-emosi
Kreativiti
Langkah/Masa
|
Isi Pembelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
|
Catatan
| ||||||||||||||||||||||||
Set Induksi
08.45 – 08.50
(5 minit)
|
1) Guru mempamerkan carta gambar kepada kanak-kanak.
2) Kanak-kanak melihat apa yang dipamerkan.
3) Guru meminta kanak-kanak meneka gambar yang telah dipamerkan.
|
KB:MenjanaIdea
Nilai:Keprihatinan
Kesepaduan:
Kognitif
Sosio-emosi
BBM:
Carta gambar serangga
| |||||||||||||||||||||||||
Langkah 1
08.50-09.00
( 15 minit )
|
Mengeja dan membaca suku kata perkataan.
Contoh:-
|
1) Guru meminta kanak-kanak mengeja suku kata perkataan nama setiap serangga yang ditunjukkan.
2) Kanak-kanak mengeja nama serangga yang ditunjukkan.
3) Guru memadamkan suku kata perkataan yang dieja dan menyuruh kanak-kanak melengkapkan suku kata berdasarkan gambar.
|
BBM:
Kad suku kata
KB:Menjana Idea
| ||||||||||||||||||||||||
Langkah/Masa
|
Isi Pembelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
|
Catatan
| ||||||||||||||||||||||||
4) Kanak-kanak melakukan aktiviti melengkapkan suku kata.
| |||||||||||||||||||||||||||
Langkah 2
8.40 – 9.15
35 minit
(Aktiviti Kumpulan)
|
Melengkapkan teka silang kata berdasarkan gambar.
Contoh:-
|
1) Guru memberi penerangan kepada kanak-kanak tentang cara-cara melengkapkan teka silang kata.
2) Kanak-kanak mendengar penerangan guru.
3) Guru meminta kanak-kanak berada dalam kumpulan masing-masing untuk menjalankan aktiviti yang diberikan.
4) Kanak-kanak berada dalam kumpulan masing-masing dan melakukan ktiviti tersebut.
|
KB;Menjana Idea
Niali:Kerjasama
Kesepaduan :
Kognitif
BBM:
Carta silang kata
Kad huruf
(untuk melengkapkan ejaan perkataan serangga pada carta)
| ||||||||||||||||||||||||
Langkah/Masa
|
Isi Pengajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
| ||||||||||||||||||||||||
Penamat
09.15-09.20
(5 minit)
|
Contoh soalan:
Di antara seangga yang terdapat dalam carta ini, manakah yang menjadi perosak kepada makanan?
|
Guru membuat rumusan dengan bertanyakan soalan kepada kanak-kanak.
|
Refleksi Murid : _____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Subscribe to:
Posts (Atom)